Клас: 6
Предмет: Теорія ймовірності
Тема: Об'єднання множин
МЕТА:
1. Освітня: познайомити здобувачів освіти з поняттям «об'єднання множин», навчити виконувати об'єднання множин, позначати його, знаходити елементи об'єднання множин;
2. Розвиваюча: розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, увагу, самостійність, ініціативність, математичну мову; формувати в учнів уміння порівнювати, виділяти головне в об'єкті, узагальнювати й аналізувати досліджуване, аргументувати свої висновки; сприяти розвитку у школярів уміння сформулювати власну думку;
3. Виховна: виховувати інтерес до предмету, комунікативні навички, виховувати вміння взаємодіяти з іншими людьми, прагнення допомагати товаришам, відповідальність; створити умови для розвитку навичок сприйняття слухової інформації, уваги, пам'яті, мислення.
Учні повинні дізнатися: операції над множинами, визначення числа й елементи множини.
Учні повинні навчитися: виконувати частково пошукову діяльність, аналізувати її результати, робити висновки; складати відповіді за матеріалами проведеної роботи.
Тип уроку: відкриття нових знань
Обладнання: картинки з малюнками шахів і шашок, комп'ютер, презентація, кольорові олівці, еталони, завдання, картки
Хід уроку
1. Самовизначення до навчальної діяльності
Мета: включення в навчальну діяльність на особистісно значущому рівні.
- Доброго ранку. Ось і настав новий навчальний тиждень. Ви дізнаєтеся багато цікавого на уроках. Ми будемо «відкривати» нові знання, вчитися аналізувати і оцінювати свою діяльність. Успіх нашої роботи буде залежати від того, як ми дружно будемо з вами працювати і довіряти один одному.
Послухайте уривок із твору «Аліса в країні чудес» Льюїса Керола глава 5:
Мишка Соня знову задрімала, вона робила це з незмінною постійністю, і тому доводилося періодично штовхати її, або щипати, або поливати з чайника. Цього разу її ущипнули. Соня зойкнула і продовжила: «Вони малювали Місяць, Мишоловки, Математику, Множину. Чи знаєш ти, як малюють Множину? »Аліса перепитала:« Множину чого?» І тут вона наговорила цілу купу всякої нісенітниці:
«Множество ложек, вилок, тарелок?
Множество зайцев? Множество белок?
Может быть, множество желтых песчинок?
Множество звезд и мельчайших пылинок?
Эти совсем непонятные Множества
Нарисовать ну никак Невозможество!»
Ну вот,- подумала девочка, - снова в голове всё перепуталось...
- Як ви думаєте, чому я почала урок з цього уривка?
- Ми з вами повторимо поняття множини і відкриємо нові знання.
- Що необхідно зробити, перш ніж пізнавати нове?
2. Актуалізація знань і фіксування труднощі в діяльності
Мета: актуалізувати знання про множини і їх елементах, прийоми усних обчислень, визначення перетину безлічі, зафіксувати утруднення в розпізнаванні об'єднання множин.
Дайте визначення множини
Що таке елемент множини?
Назвіть елементи множини «Пори року»
Назвіть множину, якщо його елементи:
- ромашки, троянди, кульбаби ... (квіти)
- берези, дуби, осики, горобини ... (дерева)
- щуки, карасі, акули, окуні ... (риби)
Яку дію з множинами ми навчилися виконувати?
Що таке перетин множин?
Гра «Назви перетин» (з м'ячем)
Учитель задає назви двох множин, а учні усно повинні визначити їх перетин і назвати якомога більше елементів цього перетину.
- круглі предмети і фрукти (апельсин, мандарин, персик)
- зелені предмети і живі істоти (жаба, крокодил, коник)
- ягоди і червоні предмети (горобина, смородина, малина, полуниця, суниця)
- Подивіться на парти: перед вами картинки. Розподіліть їх за множинами. Обговоріть у парах: за якими ознаками ми можемо розділити їх на частини? Які множини отримали? Зобразіть дані множини в зошиті за допомогою діаграми Вена.
Назвіть отримані множини.
Обговоріть у парах: Яка множина може бути їх перетином? Покажіть за допомогою діаграми перетин множин.
Перевірте себе (звірка з комп'ютером)
Обведіть однією замкненою лінією всі фігури, що входять в обидві множини. Перевірте себе. (Звірка з комп'ютером)
Обговоріть у групах і запишіть за допомогою математичних знаків те, що у вас вийшло.
3. Виявлення місця і причини труднощі
Мета: зафіксувати відмітну властивість завдання, що викликало труднощі в навчальній діяльності, сформулювати мету і тему уроку.
- Чому завдання було одне, а записи вийшли різні?
- Хто взагалі не зміг виконати завдання?
- Чому виникли труднощі?
(Ми не знаємо, яким знаком позначати нову математичну операцію.)
- Якою ж буде мета нашого уроку?
(Знайти знак для позначення нового запису)
4. Побудова проекту виходу з утруднення
Мета: уточнити поняття безлічі, ввести поняття об'єднання множин і знаходження їх елементів, зафіксувати висновки в мові і у вигляді еталонів.
Почнемо дослідження. З давніх-давен вчені при винаході математичних символів користувалися пензлем своєї руки. Цифру один вони позначали одним пальцем, цифру 2 - двома, п'ять - всією долонею. Для позначення перетину множин вони теж використовували кисть своєї руки. Згадайте і покажіть знак перетину за допомогою кисті руки.
- На що схожий цей знак?
- А тепер за допомогою кисті руки придумайте новий знак, який буде позначати, що нам треба зібрати всі елементи множин у єдине ціле. Обговоріть у парах, як це зробити.
- На що схожий новий знак?
- Вітаю вас з відкриттям нового знака. Тепер нам залишається тільки дати назву новому знаку. Обговоріть у парах, яку назву може мати новий математичний знак. Пам'ятайте про те, що ми зробили з множинами, щоб з двох множин отримати одне. (Об'єднали)
- То яку ж назву ми дамо новому знаку? (Об'єднання)
- Це ще одне наше відкриття.
- Хто сформулює тему нашого уроку?
(Об'єднання множин)
- Повернемося до завдання, яке викликало у вас труднощі. Хто тепер зможе сам записати чому дорівнює об'єднання множин А і В. Запишіть.
- Давайте порівняємо наші відкриття з висновками вчених. На столах лежать роздруківки (читання правила сильними учнями)
- Що ви можете сказати? (Наші висновки збігаються)
Тема об'єднання множин є незамінною при вирішенні деяких завдань, а також спрощує міркування.
5. Первинне закріплення у зовнішній мові
Мета: організувати промовляння вивченого змісту у зовнішній мові.
- Продовжимо роботу. Застосуємо на практиці отримані знання. Увага на екран:
Назвіть елементи об'єднання множин
- Пропоную вам побудувати живі діаграми: елементами множин будете ви. Прошу встати множину дівчат вашого класу, попрошу встати хлопців. Що є об'єднанням цих множин?
Робота із завданнями
- Назвати множину, яка є об’єднанням даних множин:
- Самостійна робота із самоперевіркою по еталону
Мета: провести самостійну роботу, провести самоперевірку за готовими еталонами для самоперевірки, учні визначають причини помилок і виправляють помилки.
А = {н,е,б,о},
В = {с,о,н,ц,е},
А = {к, в, і, т, и},
В = {т, р, а, в, и},
Знайти об’єднання даних множин.
7. Включення в систему знань і повторення.
Мета: тренувати навички запису об'єднання множин, побудови діаграм Ейлера, тренувати прийоми усних обчислень, порівнянь, зіставлень
Завдання.
1. У класі англійську мову вивчають 25 осіб, а французьку - 27 осіб, причому 18 вивчають одночасно 2 мови. Скільки людей у класі вивчають ці іноземні мови? Скільки людей вивчають тільки англійську? Тільки французьку мову?
2. Учні 6 класу з'їздили на екскурсію до Києва та Львова. У Києві побували 12 учнів, а у Львові - 18 учнів, причому в обох містах побували 4 хлопців. Скільки учнів узяли участь у цих екскурсіях? Що ще можна запитати?
3. Зібралося 6 мисливців і 9 рибалок, а всього - 10 осіб. Як це може бути?
8. Рефлексія діяльності на уроці
Мета: самооцінка результатів діяльності; усвідомлення методу подолання труднощів у діяльності, меж застосування нового знання.
Шановні учні, наш урок добігає кінця. З якою операцією над множинами ми сьогодні познайомилися?
Що таке об'єднання множин?
Якою була мета уроку?
Чи впоралися ми з нею?
Які роботи вам сподобався?
Порахуйте кількість балів, яку ви набрали. (Виставлення оцінок)
Підніміть руки ті, хто набрав 10 і більше балів. Ви сьогодні чудово попрацювали на уроці, пропонували способи відкриття нових знань, ваша діяльність була науково-дослідницькою.
Підніміть руки ті, хто набрав 7-9 балів. Ви самостійно застосовували знання в знайомих ситуаціях, використовували в практиці нову математичну операцію з множинами.
Підніміть руки ті, хто набрав 4-6 балів. Ви правильно зображували множини, знаходили об'єднання множин за відомим визначенням.
Адже кожен з вас досяг поставленої мети і відкрив для себе щось нове.
Домашнє завдання: §2 п. 2. Повторити, скласти 2 завдання на об'єднання множин і вирішити їх.